Ocak Ayında Dünyada Neler Oldu?

1 Ocak:

Aralık’tan itibaren ABD’nin hava saldırılarını sıklaştırmasıyla Yemen, “ABD’nin yeni Afganistan’ı” olarak anılır oldu. ABD, Yemen’e yaptığı güvenlik yardımını iki katına çıkardı.

3 Ocak:

ABD, İngiltere ve Fransa güvenlik gerekçeleriyle Yemen’deki büyükelçiliklerini geçici olarak kapattılar. Üç ülke, 5 Ocak’ta elçiliklerini yeniden açtılar.

5 Ocak:

İsrail Gazze’ye hava saldırısı düzenledi, bir Filistinli öldü.

6 Ocak:

Uzun süre engellenen Vİva Palestina yardım konvoyunun, Mısır’da güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmanın ardından Gazze’ye girmesine izin verildi.

Ekonomik krizin pençesinde boğuşan Yunanistan, AB’den mali destek istemediğini bildirdi.

Gazze sınırında Mısır güvenlik güçleriyle Hamas militanları arasında çıkan çatışmada bir kişi öldü.

8 Ocak:

Venezuela, para birimi bolivarın devalüe edilmesi kararı aldı.

9 Ocak:

Hugo Chavez, Venezuela hava sahasını iki defa ihlal eden bir ABD uçağını iki Venezuela jetinin sınır dışına çıkardığını açıkladı.

12 Ocak:

Haiti’de başkent Port-au-Prince merkezli 7 şiddetinde bir deprem yaşandı. Günler geçtikçe verdiği hasar daha fazla ortaya çıkan depremde ölenlerin sayısı 230 bini buldu. Birçok ülke, Haiti’ye yardım ederken, ABD’nin ülkeye 10 binden fazla asker göndererek ülkeyi işgal etmesi, Haitililer dahil tüm kesimlerin tepkisini topladı.

Hollanda’da uzun süredir yürütülen soruşturma sonucunda hükümetin, Irak’a bir yasal dayanağı olmadan ve parlamentoyu tam olarak bilgilendirmeden asker gönderdiği sonucuna varıldı.

13 Ocak:

İran, Suudi Arabistan’ın Yemen sorunundaki tavrını kınayarak, “Biz onlardan kardeşlerin arasına girmelerini bekliyorduk, savaşa girmelerini değil” dedi.

17 Ocak:

Şili’deki başkanlık seçimlerini muhafazakâr milyarder Sebastian Pinera kazandı.

24 Ocak:

Venezuela’da yeni Basın Yasası gereği ilgili evrakları devlete iletmedikleri için 6 televizyon kanalı geçici kapatma cezası aldı. Bu 6 kanaldan 4’ü kısa sürede belgeleri tamamlayarak yayın hayatına geri döndüler.

25 Ocak:

Beyrut’tan kalkan Etiyopya uçağı düştü, kazada 90 kişi öldü.

Bağdat’ta yaşanan patlamada 36 kişi öldü. Aynı gün Kimyasal Ali idam edildi.

27 Ocak:

Honduras’ın meşru devlet başkanı Manuel Zelaya, sığındığı Brezilya Büyükelçiliği’nden ayrılarak ülkeyi terk etti.

28 Ocak:

Batılı güçler “ılımlı Taliban”la dirsek teması kurmaktan söz ederken, Afganistan’da Karzai hükümeti Taliban’ı barış görüşmelerine çağırdı.

29 Ocak:

Mossad, Hamas’ın en önemli generallerinden Mahmud el Mebhuh’a Dubai’de suikast yaparak öldürdü.

31 Ocak:

Yemen hükümeti, kuzeydeki isyancıların ateşkes önerisini reddetti.