Şubat Ayında Türkiye Siyaseti

1 Şubat:

Gün içinde hükümetle yapılan iki görüşmenin ardından açıklamada bulunan Mustafa Kumlu “Talepler karşılanmadığına göre uzlaşma yok” dedi.

MHP Milletvekili Durmuş’un Meclis’te yaptığı konuşmada Erdoğan’ın eşinin türbanlı olarak GATA’ya alınmaması ve Erdoğan’a yapılan “peygamber” benzetmesi ile ilgili sözleriyle başlayan tartışma, AKP’li ve MHP’li milletvekilleri arasında yumruk kavgası ile sonlandı.

2 Şubat:

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu bir açıklama yaparak 4 Şubat’ta üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını açıkladı.

4 Şubat:

TEKEL işçileri ile dayanışma grevi, hükümet yanlısı konfederasyonların “son dakika” grev kırıcılığına rağmen emekçilerin yoğun ilgi ve katılımıyla gerçekleşti.

TEKEL direnişinin ilk gününden işçilere tehditler savuran Başbakan Erdoğan bunlara bir yenisini daha ekledi: İşçilere ay sonuna kadar müsaade edeceklerini, bu süre sonunda onları polis müdahalesinin beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, her ikisi de türban imzacısı olan ve AKP’ye yakınlıkları ile bilinen iki ismi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve Kırıkkale Üniversitesi rektörlüklerine atadı.

7 Şubat:

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı TEKEL direnişi ile ilgili “Biz çalışmaya başladık. Çalışmalara devam ederken araya provokatörler girdi. İşe şeytan karıştı.” diyerek, işçilere iftira atmakla kalmayıp, siyasi terminolojiye de yeni bir terim katkısında bulundu.

8 Şubat:

İlk hamlesinde başarısız olan YÖK’ün, katsayı farkını “sembolik” düzeye indiren yeni kararının yürütmesi, Danıştay 8. Dairesi tarafından ikinci kez oy birliği ile iptal edildi.

Mahkeme tarafından iptal edilen metrobüs zammının uygulanmasında direten İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sonunda zammı kaldırdı.

12 Şubat:

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, son gelişmelere ilişkin “Devlete ve hukuka saygımız var ama bunun da bir sınırı var. Sınır aşılırsa bildiklerimizi halkla paylaşmaya başlayacağız” dedi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen olmak üzere 4 konfederasyonun 4-C’nin iptali istemiyle Danıştay’a dava açacaklarını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında TEKEL direnişini kırmak adına İzmir ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri’ne çağrıda bulundu.

13 Şubat:

Alevi örgütlerinin, AKP Hükümeti’nin Alevi Çalıştayları’nın ardından açıkladığı “Alevi Çalıştayı Ön Raporu” ile ilgili yaptığı ortak bir açıklamada “Sanaldır, maksatlıdır, iyi niyetten yoksun, sorun çözen değil, yeni sorunlar yaratan, şeriata doğru giden yolda yeni adımlar öngören bir AKP projesidir” ifadelerine yer verildi.

Devrimci Karargah ile ilgili hazırlanan, ‘Ergenekon tarafından yönlendirildiği ve ülkede kaos oluşturmak amacıyla kurulduğu’ iddialarının yer aldığı İkinci İddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

14 Şubat:

YÖK, Danıştay’ın katsayı ile ilgili ikinci kez verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz edeceğini açıkladı.

16 Şubat:

Cemaatlere yönelik düzenlediği operasyonlarla tanınan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, makam odası ve evinde yapılan aramaların ardından gözaltına alındı.

17 Şubat:

Dün gözaltına alınan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner tutuklandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Cihaner’i gözaltına aldıran Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal’ın ve diğer üç savcının yetkilerini kaldırdı.

HSYK’nın kararı ile ilgili Hükümet adına açıklama yapan Adalet Bakanı Ergin “Bu karar, bir Anayasa ihlalidir” dedi.

18 Şubat:

Sadullah Ergin’in dünkü açıklamasını değerlendiren HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, “bu kurul Adalet Bakanlığı’nın genel evrakı gibi çalışan bir büro değildir. Maalesef Adalet Bakanlığı ve bir kısım çevreler, HSYK’yı bu konuma oturtmaya çalışmaktadır” dedi.

Yargı krizi ile ilgili “kısır döngü” değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, çözüm için “çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir” dedi.

20 Şubat:

İki gün önce “Tek elden beş koldan Ankara’ya” sloganıyla İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana ve Samsun illerinden yola çıkan binlerce emekçi, Ankara’da yirmi dört saat boyunca TEKEL işçileri ile dayanışma eylemi yaptı.

“Demokratik Açılım”a destek amaçlı “Sanatçı Açılımı” yapan Başbakan Erdoğan düzenlenen kahvaltıda “sanatçı”lara “Elinizi taşın altına koyun” dedi.

22 Şubat:

“Balyoz” operasyonu kapsamında aralarında İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Ergin Saygun gibi isimlerin de bulunduğu yedi muvazzaf, yedisi emekli 14 asker gözaltına alındı.

AKP Hükümeti’nin TEKEL işçilerinin 4-C’ye geçişi için verdiği sürenin son on gününe gelinmesi ile bir başka önem kazanan dört sendika konfederasyonunun yaptığı toplantıda alınan kararlar “şaşırtıcı” oldu: 26 Mayıs’ta “üretimden gelen gücün kullanılacağı genel bir eylem yapılacağı” açıklandı. 

23 Şubat:

Tek-Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel Türk-İş Genel Sekreterliği görevinden istifa etti.

İşçi ölümlerine bir yenisi daha eklendi: Balıkesir’de özel bir kömür ocağındaki grizu patlaması 17 işçinin yaşamına mal oldu.

24 Şubat:

Önceki gün “Balyoz soruşturması” kapsamında tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen ikisi muvazzaf yedi askerin tutuklanmalarına karar verildi.

Gazetecilere konuşan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ‘AKP hakkında inceleme yaptıklarını’ söyledi.

Devrimci Karargah davasında, aralarında gazeteciler Aylin Duruoğlu ve Mehmet Yeşiltepe’nin de olduğu 10 kişi serbest bırakıldı.

25 Şubat:

Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Alevi Açılımı” kapsamında Madımak Oteli’nin kamulaştırılacağını açıkladı; Alevilerin “Madımak Oteli’nin müze olması” yönündeki talebi ise ‘otel içinde bir anı bölümü’nün oluşturulması ile karşılanacak.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada “kurumlarımızın yıpranmaması için herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği” denildi.

“Balyoz” soruşturması kapsamında gözaltına alınan İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Ergin Saygun serbest bırakıldı.

26 Şubat:

“Balyoz” soruşturması kapsamında tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 9’u muvazzaf 11 asker daha tutuklandı. Böylelikle, son 3 günde tutuklanan asker sayısı 31 oldu.

Adalet Bakanı Ergin, Yargı Reformu ile ilgili olarak Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi Başkanları ile görüştü.

“Balyoz” soruşturması kapsamında ikinci operasyon düzenlendi: 1’i emekli 18 asker daha gözaltına alındı.

27 Şubat:

“Balyoz” soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Korgeneral Engin Alan, “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçundan tutuklandı.

28 Şubat:

Başbakan Erdoğan, AKP-Yargı çatışmasıyla gündeme getirilen Yargı Reformu ve bu kapsamda yapılacak Anayasa değişikliği paketini Mart sonuna kadar Meclis’e sunacaklarını söyledi.