Ek: Kemal Saruhan’a bir Küçük Not

Gelenek Kitap Dizisinin ikinci sayısında, “Bir Gelenek Nasıl Doğar -Oblomov’a Bir Şükran Borcumuz” başlıklı bir yazım yayınlanmıştı. Sonra aradan neredeyse iki yıl geçti. Çağdaş Yol Dergisi’nin 4. sayısında Kemal Saruhan imzalı bir yazı çıktı. İvan Gonçarov’un romanının geniş bir özetiydi bu yazı. Zaman zaman kapitalizm övücülüğü yapılsa bile “Oblomov ve Oblomovluğumuz” adlı bu yazı için söylenecek pek bir şey yok. Yazının sonuna eklenmiş ve Gelenek yazarlarını “kötürüm eylemsizlik” ile suçlayan saçmalıklara cevap vermek gerekmiyor. Yazısının sonuna (sürecek) diye bir not düşen Saruhan’a ise bu ikinci bölümü 3-4 ay daha bekleyemeyeceğim için bir soru yöneltmek istiyorum.

Sayın Saruhan, belki siz unutmuşsunuzdur, ancak 2. kitaptaki yazım çıktıktan kısa bir süre sonra bir kitabınız yayınlandı.1 Ayrıntıya girmek istemiyorum, bu çalışmanızda daha sonra “ahlak yazıcılığı” ile eleştirmeye kalktığınız yazım için “oldukça doyurucu” sıfatını kullanmış ve aralıksız iki sayfayı olduğu gibi aktarmıştınız.

Aradan geçen süre içerisinde mutlaka bir şeyler oldu. Bunun cevabını bekliyorum. Ancak cevabınız, “Gelenek okuyan pek çok genç insan bu derginin sayfalarında marksizmin ustaca ve yavaş hareketlerle törpülendiğini, ona yeni bir şekil verildiğini farketmeyebilir” gibisinden bir kaygıyı içerecekse, lütfen zahmet etmeyin.

Dipnotlar

  1. Saruhan Kemal; BİR İKTİDARSIZLIK FELSEFESİ -Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği- Sentez yay. Şubat 198