Mayıs Ayında Dünyada Neler Oldu?

1 Mayıs:

1 Mayıs 2009, başta Küba olmak üzere tüm dünyada coşkuyla kutlandı.

Dünya Mayıs ayına domuz gribi salgınını tartışarak girdi. 1 Mayıs itibariyle ölü sayısı 3312 idi.

2 Mayıs:

Obama, ABD’li gazeteci Mark Knoller’e verdiği mülakatta “Gerekirse işkence de yaparız” dedi.

3 Mayıs:

Irkçılığıyla ünlü İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Avrupa Birliği ülkelerine ziyaretlerini başlattı. 5 gün süren ziyarette Lieberman, Avrupa ülkelerine yeni hükümetin İsrail dış politikasını aktardı.

4 Mayıs:

Nepal’de Maocu hükümetin Başbakanı görevinden çekildiğini açıkladı. Ülke siyasi belirsizliğe sürüklendi.

Gürcü muhalefetinin Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’ye karşı eylemleri yine yükselişe geçti.

5 Mayıs:

Gürcistan’da Mukhrovani askeri üssünde ayaklanma çıktı. Ayaklanma, ülkede düzenlenecek ve Rusya’nın “provokasyon” olarak nitelediği, Türkiye’nin de parçası olduğu NATO tatbikatını engellemek için çıktı, ancak başarılı olamadı. Darbe girişimi kan dökülmeden sona erdi.

6 Mayıs:

ABD’nin Afganistan’da attığı bomba, 150’nin üzerinde sivilin ölümüne sebep oldu.

Gürcistan’da NATO tatbikatı başladı.

7 Mayıs:

İtalya’da Berlusconi’nin hükümetinde yer alan ırkçı Kuzey Birliği partisi, Milano’da metroda “Milanolular” diye kodladığı beyaz İtalyanlar için ayrı vagon istedi.

8 Mayıs:

Papa’nın Ortadoğu gezisi başladı. Papa gezisinde hamasi “barış” nutukları verdi.

9 Mayıs:

Pakistan Taliban’a savaş ilan etti. Halen süren savaş, yüz binlerce sivilin evsiz kalmasına yol açtı.

12 Mayıs:

Obama, Afganistan’daki bir numaralı ABD generalinin değiştirildiğini açıkladı.

13 Mayıs:

Taliban, Afganistan’da bir ABD üssünün dışında bomba patlattı.

İsrail askeri istihbarat şefi Amos Yadlin, İran’ı kastederek “Seneye savaş çıkabilir” dedi. Aynı gün, İsrail’in Türkmenistan’da İran sınırına çok yakın bir bölgede konsolokluk açacağı duyuruldu.

14 Mayıs:

Obama, Irak’taki işkence fotoğraflarının kamuoyunda gösterilmesini yasakladı.

Hamas ve El Fetih, karşılıklı olarak birbirlerinin militanlarını tutuklamaya başladı.

15 Mayıs:

ABD’de daha önce Dışişleri Bakanlığı’nda Colin Powell’ın yardımcılığını yapmış olan Lawrence Wilkerson, El Kaide’yle Saddam arasında bağlantı kurulması için işkence uygulandığını itiraf etti.

ABD’li ünlü araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, ABD’nin Afganistan’daki birliklerin başına getirdiği Komutan Stanley McChrystal’ın, o zamanlar Dick Cheney tarafından yönetilen Joint Special Operations Command (JSOC) adlı gizli suikast timine komuta ettiğini ortaya çıkardı.

18 Mayıs:

Sri Lanka’da hükümet güçleriyle Tamil bölgesindeki ayrılıkçı gerillalar arasındaki savaş sona erdi. Sri Lanka ordusunun çekilmesinin ardından, bölgedeki katliamın boyutu gözler önüne serildi. Ölenlerin tam sayısına ulaşılamazken, 10 bini geçtiği söyleniyor.

19 Mayıs:

Filistin’de Mahmut Abbas yeni hükümeti açıkladı. Hükümette Hamas yer almazken, bakanların yarısı El Fetih’ten seçildi. Hükümetin seçilmesinin öncesinde birçok Filistinli grup, birlik hükümeti kurulması için çağrıda bulunmuşlardı.

20 Mayıs:

İran, İsrail’i vurabilecek kapasitedeki uzun menzilli füzesini başarıyla denedi. CIA Şefi Leon Panetta, İsrail’in İran’ı “tek başına” vurması durumunda büyük karışıklık çıkacağını söyledi.

21 Mayıs:

ABD’de 11 Eylül saldırısı benzeri yeni bir terörist saldırının son anda önlendiği haberi, tüm dünyaya flaş olarak geçildi. İki gün sonra, söz konusu “teröristlerin” içkili çapulcular olduğu, saldırının da palavra olduğu ortaya çıktı.

22 Mayıs:

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, seçimler öncesi Lübnan’a gitti. Açık bir provokasyon olan ziyarette Biden, Lübnanlılar’a “Hizbullah’ı seçmeyin” dedi.

24 Mayıs:

Obama, ABD’nin dünyadaki askeri üstünlüğünü koruyacağını söyledi.

26 Mayıs:

Fransa, Basra Körfezi’ndeki Birleşik Arap Emirlikleri’nde yeni bir askeri üs açtı.

İsrail, Venezuela ve Bolivya’nın İran’a uranyum sattıklarını iddia etti. İsrail ordusu şefi, İran’la savaş için tüm önlemleri aldıklarını duyurdu.

27 Mayıs:

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı ABD güçlerinin 2012 yılında Irak’tan tamamen çekilmesini öngören Irak Güvenlik Anlaşması’na rağmen, ABD ordusunun Irak ve Afganistan’da 10 yıl daha kalabileceğini söyledi.

Venezuela, Latin Amerika ülkelerinin ortak pazar bölgesi Mercosur’a üye oldu.

28 Mayıs:

Obama İsrail’e “yeni yerleşimleri durdurma” çağrısı yapmasına rağmen İsrail, yerleşimlere devam edeceğini açıkladı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin füze denemeleri sonrasında ABD, KDHC’ye karşı savaş pozisyonu aldı. Ancak birkaç gün sonrasında ABD, buradaki birliklerini geri çekmek zorunda kaldı.

29 Mayıs:

Mahmud Abbas Obama’yla görüştü.

31 Mayıs:

İsrail, tarihinin en büyük askeri tatbikatını başlattı. Tatbikat 3 gün sürdü.