Milliyetçilerle Emperyalistlerin Ortak Komplosu Dink Cinayeti Hedefi 12’den Vurmuştur

TKP Siyasi Komitesi Dink’in ölümünü izleyen dakikalarda aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

Milliyetçilerle emperyalistlerin ortak komplosu

Dink Cinayeti Hedefi 12’den Vurmuştur

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi son derece üzücüdür ama hiç şaşırtıcı değildir. Türkiye emperyalistler ve milliyetçi/faşist odakların ortak çabasıyla son derece kırılgan bir duruma getirilmiştir. Her kurumu her köşesi emperyalist projelere açılan, liberal ekonomi politikalar aracılığıyla bütün kaynakları ve maddi zenginliği piyasanın emrine verilen, gericiliğin ve ırkçılığın toplumu çılgınca bir isteriyle kuşattığı bir ülkede dengelere kurşun atmak en etkili siyaset yöntemlerinden birisidir. Bugünkü kurşun Hrant Dink’e isabet etmiştir.

Halklar arasına düşmanlık tohumu ekmek isteyenler hedefi 12’den vurmuştur. Katil yakalanır ya da yakalanmaz ama olayın aydınlatılmayacağı kesindir.

1 Mayıs 77’yi, Kahramanmaraş’ı, Sivas’ı, Susurluk’u, Şemdinli’yi, yüzlerce cinayeti aydınlatmayanlar Dink cinayetini de karartacaklardır.

Ancak cinayetin arkasında duran güçler bellidir.

Tarih boyunca bölgemizde halkları birbirine düşürerek kendi egemenliklerini pekiştiren emperyalistler, Ermeni halkının yaşadığı büyük trajediyi kullanarak kendi politikalarına alan açmak istedikleri için suçludurlar.

Yıllar boyunca ABD ve diğer emperyalist ülkeler tarafından finanse edilen, eğitilen ve Türkiye’yi kana bulayan her türden faşist/ırkçı kadrolaşma, Ermenilere, Kürtlere ve diğer halklara karşı “cihad” ilan etmeyi vatanseverlik diye pazarladıkları için suçludur.

Katilleri himaye eden milliyetçi tosuncukların ilkel gösteriler yapmasına izin verip destekleyen, ülkede linç uygulamalarını yaygınlaştıran devlet, Hrant Dink’i hedef gösterdiği için suçludur.

Şimdi Türkiye daha da kırılgan hale gelmiştir.

Türkiye’nin kırılganlığının faturası emekçi halkımıza çıkmaktadır. Dink cinayeti ABD’nin elini güçlendirecektir Avrupa Birliği’nin elini güçlendirecektir. Bu türden puslu havaları seven faşist odakların elini güçlendirecektir,  AB’ci liberallerin elini güçlendirecektir.

Emekçi halkımızın elinin güçlenmesi gerekmektedir.

Türkiye’nin kırılganlığını engelleyecek tek yol budur.

Emekçi halkımız hızla örgütlenmeli ve memleketi kan içicilere ve emperyalistlere bırakmamalıdır.

Bunu mutlaka gerçekleştireceğimizi kamuoyu ile bir kez daha paylaşır Dink’in ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Türkiye Komünist Partisi

Siyasi Komite

19.01.2007

Dink cinayetinin soruşturma sürecine TKP 3 Şubat’ta eylemli olarak tepki gösterdi. İstanbul Beyoğlu’nda gerçekleştirilen kitlesel protestoda okunan açıklama metni:

Türkiye Çetelerden Kurtarılmalıdır

Ülkemiz hiçbir hukuki sınırlama olmaksızın faaliyet gösterip insan öldüren, sağa sola bomba atan, hiç kimseye hesap vermeyen ve devlet çatısı altında varlığını sürdüren kontrgerilla çetelerine teslim olmuştur.

Ülkemiz devlet tarafından kollanan, desteklenen ve ilericilere, hakkını arayan işçilere, ülkesini seven aydınlara karşı cinayet şebekeleri olarak işlev gören faşist çetelere teslim olmuştur.

Ülkemiz vatanı kurtarma bahanesiyle uyuşturucu ticareti yapan, kumarhane işleten, ihalelere giren sivil-resmi silahlı çetelere teslim olmuştur.

Ülkemiz kah milliyetçilikten, kah ümmetçilikten beslenen ve dini tarikat görünümü altında halkımızı tehdit eden gerici çetelere teslim olmuştur.

Ülkemiz Türklerle Kürtler arasında düşmanlık yaratmak, Türkiye’yi bir iç savaşa sürüklemek için her tür provokasyonu denemeye kararlı ırkçı çetelere teslim olmuştur.

Bütün bunlar neyin sonucudur?

Bütün bunlar ABD öncülüğünde yürütülen komünizme karşı mücadelenin ülkemizi alabildiğine kirletmesinin sonucudur.

Bütün bunlar çetelerin genelkurmayı olan NATO’ya üyeliğin bir sonucudur.

Bütün bunlar Türkiye’yi emperyalist Avrupa Birliği’ne mahkum etmenin sonucudur.

Bütün bunlar toplumu tüccarlaştırma ve bencilleştirme girişimlerinin sonucudur.

Bütün bunlar faşist Evren liderliğindeki 12 Eylül generallerinin suçlu sandalyesine oturtulmamasının sonucudur.

Bütün bunlar Amerika’ya karşı olup, ona kafa tutmaktan korkan bir toplum haline gelmemizin sonucudur.

Bu ülkeyi faşist çetelere, ırkçılara, gericilere kontrgerilla müsvettelerine bırakma!

Çetelere karşı sesini yükselt, Avrupa Birliği’nin sahte demokrasisine kanma!

ABD’den korkma, teslim olmaktan kork!

Memlekete sahip çık, Yurtsever Cephe’de örgütlen!

Türkiye Komünist Partisi